
6.7inch
AMOLED
1080p FHD+

50MP
4K Video
1/1.56″ Sensor

5000mAh
45W Charge
No Wireless

2.8GHz
Octa Core
7200 Pro

8/12GB
LPDDR4X
2133 MHz

128/256GB
UFS 2.2 Storage
Non-expandable
5G NR
Mobile Network
120 Hz
Refresh Rate
1300 nits
Peak Brightness
89.9 %
Screen-to-Body
PROS
- Exceptional Display Quality
- Excellent Battery Life
- Satisfactory Photography
CONS
- Missing 3.5mm Audio Jack
- No Wireless Charging
Nothing Phone (2a)
8/128GB | Black | Milk
Nothing Phone (2a)
8/128GB | 12/256GB
Full Specifications
| OS | Android 14 | Nothing OS 3.0 |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 Pro |
| Processor | Octa-core (4nm Process) |
| CPU | 2 x 2.8GHz (Cortex-A715) 6 x 2.0GHz (Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MP4 | 1130 MHz | 256 Shaders |
| Dimensions | 161.74mm x 76.32mm x 8.55mm |
|---|---|
| Weight | 190g |
| Body | Plastic Back with Plastic Frame |
| Colors | Black | White | Milk | Blue |
| SIM | Dual SIM (Nano SIM) |
| Type | AMOLED | HDR10+ | 120Hz | 2160Hz PWM |
|---|---|
| Size | 6.7 inches (89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2412 x 1080 pixels FHD+ (20:9 aspect ratio) |
| Density | 394ppi |
| Brightness | 700nits (typical), 1100nits (HBM), 1300nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Rear | 50MP Main ƒ/1.88, 1/1.56″, OIS 50MP UltraWide ƒ/2.2, 1/2.76″, 114° |
|---|---|
| Front | 32MP Selfie, ƒ/2.2, 1/2.74″ |
| Features | HDR, Panorama, Action Mode, Ultra XDR, Night Mode, Motion Capture, Portrait Optimiser |
| Flash | LED Flash |
| Video | 4K (2160p) @30fps, 1080p @60fps Slow-Mo 1080p @120fps |
| RAM | 8GB/12GB | LPDDR4X | 2133 MHz |
|---|---|
| Storage | 128GB/256GB | UFS 2.2 |
| Card Slot | No Card Slot |
| Type | Li-Po (Non-Removable) |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W Fast Charging (Full Charge in 60mins) |
| Loud Speaker | Yes | Stereo Speakers |
|---|---|
| 3.5mm Jack | No |
| Network | 2G (GSM), 3G (UMTS), 4G (LTE), 5G (NR) |
|---|---|
| Download Speed | Up to 4.7 Gbps |
| Upload Speed | Up to 2.5 Gbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| GPS | GPS | GLONASS | GALILEO | BEIDOU | QZSS |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| Fingerprint | Yes, In-display |
|---|---|
| Sensors | Proximity, Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| Remote Control | No |
| Water Resistance | IP54 Dust tight and Water Resistant |
| Special Features | Glyph Interface | RAM Booster | TrueLens Engine |
| Launch Date | March 2024 |
|---|---|
| Manufacturer | Nothing |
| Model | A142 |
Scores
Score
OVERALL PERFORMANCE
Display
Camera
Performance
Battery
Benchmarks
AnTuTu Benchmark
711394
61
GeekBench Single-Core
1156
66
GeekBench Multi-Core
2603
63









Leave a Review