
6.78inch
IPS LCD
1080p FHD+

50MP
1440p Video
1/1.31″ Sensor

10600mAh
33W Charge
30W Wireless

2.4GHz
Octa Core
Dimensity 6300

12GB
LPDDR4X
2133 MHz

256GB
UFS 2.2
microSDXC
Ulefone Armor 27T Pro
24GB | 256GB
Full Specifications
| Dimensions | 182.8mm x 86.8mm x 18.5mm |
|---|---|
| Weight | 441g |
| Body | Polycarbonate Body with Metallic Fram |
| Colors | |
| SIM | Dual SIM (Nano SIM) |
| Type | IPS LCD | 120Hz |
|---|---|
| Size | 6.78 inches (71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2460 x 1080 Pixels FHD+ (20.5:9 aspect ratio) |
| Density | 396ppi |
| Brightness | 680nits (typical) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus | Mohs level 4 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 |
|---|---|
| CPU | Octa Core (6nm Process) 2 x 2.4GHz (Cortex-A76) 6 x 2.0GHz (Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP2 | 1072 MHz | 32 Shaders |
| RAM | 12GB | LPDDR4X | 2133 MHz |
|---|---|
| Storage | 256GB | UFS 2.2 |
| Card Slot | Dedicated Slot |
| Rear | 50MP Main ƒ/1.95, , 1/1.31", EIS 64MP Night Vision ƒ/1.79, , 2 IR Lights 0.3MP, Thermal, 9Hz |
|---|---|
| Front | 32MP Selfie, ƒ/2.45 |
| Features | HDR, Panorama, Pro mode, Portrait, Night Mode, Night Vision, Macro, Time lapse, Continuous Shooting, Exposure Compensation |
| Flash | Dual LED Flash |
| Video | 2K (1440p) @30fps, 1080p @30fps Slow-Mo @120fps |
| Type | Li-Po (Non-Removable) |
|---|---|
| Capacity | 10600mAh |
| Charging | 33W Fast Charge 30W Wireless |
| Timing | 576h Standby | 58h Calling | 20h Video |
| OS | Android 14 |
|---|---|
| UI | Custom UI (near-stock Android) |
| Loud Speaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network | 2G (GSM), 3G (UMTS), 4G (LTE), 5G (NR) |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Fingerprint | Yes, Side-mounted |
|---|---|
| Sensors | Proximity, Gyroscope, Compass, Barometer, Pedometer, Thermometer, Geomagnetic, Magnetometer, Coulomb counter |
| Remote Control | Yes |
| Durability | IP68/IP69K |
| Special Features | uSmart 2.0 | Temperature Measurement (-10°C to 450°C) |
| Launch Date | August 2024 |
|---|---|
| Manufacturer | Ulefone |
| Model Name | Armor 27T Pro |
Price
Ulefone Armor 27T Pro
24GB | 256GB
Scores
Phone Score
Overall Performance
Display
Camera
Performance
Battery
Benchmarks
AnTuTu Benchmark
424227
65
GeekBench Single-Core
769
69
GeekBench Multi-Core
1987
68
PCMark for Android Work 3.0
10639
76





Leave a Review