
6.67inch
AMOLED
1080p FHD+

50MP
8K Video
1/1″ Sensor

10600mAh
120W Charge
50W Wireless

3.4GHz
Octa Core
Dimensity 9300+

16GB
LPDDR5X
4800 MHz

1024GB
UFS 4.0
microSDXC
Armor 28 Ultra 5G
Night Vision | Thermal Imaging
Full Specifications
| Dimensions | 174.15mm x 83.6mm x 19.4mm |
|---|---|
| Weight | 450g |
| Body | Polycarbonate Body with Metallic Frame |
| Colors | |
| SIM | Dual SIM (Nano SIM) |
| Type | AMOLED | 120Hz | Always-on Display |
|---|---|
| Size | 6.67 inches (78.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels FHD+ (20:9 aspect ratio) |
| Density | 395ppi |
| Brightness | 900nits (HBM) | 2200nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9300+ |
|---|---|
| CPU | Octa Core (4nm Process) 1 x 3.4GHz (Cortex-X4) 3 x 2.85GHz (Cortex-X4) 4 x 2.0GHz (Cortex-A720) |
| GPU | Mali-G720 Immortalis MP12 | 1300 MHz | 192 Shaders |
| RAM | 16GB | LPDDR5X | 4800 MHz |
|---|---|
| Storage | 1024GB | UFS 4.0 |
| Card Slot | Dedicated Slot |
| Rear | 50MP Main ƒ/1.9, Sony IMX989 1", FOV 85.1° 64MP Night Vision ƒ/1.79, 1/2", 4 IR LEDs 50MP Ultrawide ƒ/2.2, 1/2.76", FOV 117.3° 0.3MP, Thermal by ThermoVue T2 |
|---|---|
| Front | 50MP Selfie, ƒ/2.45, 1/2.76", FOV 80.4° |
| Features | HDR, Panorama, Night Vision, Beauty Mode, Night Mode, Pro Mode, ZSD, Self Timer, Anti flicker, Exposure Compensation |
| Flash | Quad LED Flash |
| Video | 8K (4320p) @ 30fps, 4K (2160p) @30/60fps, 1080p @30/60fps |
| Type | Li-Ion (Non-Removable) |
|---|---|
| Capacity | 10600mAh |
| Charging | 120W Fast Charge 50W Wireless |
| Timing | 576h Standby | 58h Calling |
| OS | Android 15 |
|---|---|
| UI | Custom UI |
| Loud Speaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network | 2G (GSM), 3G (UMTS), 4G (LTE), 5G (NR) |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11 be/ax/ac/a/b/g/n) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BEIDOU, NavIC |
| USB | USB 3.2 Gen2 Type-C, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Fingerprint | Yes, Side-mounted |
|---|---|
| Sensors | Proximity, Gyro, Compass, Pedometer, Barometer |
| Remote Control | Yes |
| Durability | IP68/IP69K |
| Special Features | 1.04" Rear Sub-Display Temperature Measurement (-20°C to 550°C) Graphene Cooling with 15,314mm² Cooling Layer |
| Launch Date | September 2024 |
|---|---|
| Manufacturer | Ulefone |
| Model Name | Armor 28 Ultra Thermal |
Price
Armor 28 Ultra 5G
Night Vision | Thermal Imaging
Scores
Phone Score
Overall Performance
Display
Camera
Performance
Battery
Benchmarks
AnTuTu Benchmark
2192745
88
GeekBench Single-Core
2251
85
GeekBench Multi-Core
7294
89
PCMark for Android Work 3.0
19083
88









Leave a Review