
6.95inch
IPS LCD
1080p FHD+

50MP
4K Video
1/1.3″ Sensor

25500mAh
66W Charge
No Wireless

2.5GHz
Octa Core
Dimensity 7300X

16GB
LPDDR5
3200 MHz

512GB
UFS 3.1
microSDXC
Armor 33 Pro 5G
Dual Display | Night Vision
Full Specifications
| Dimensions | 185.5mm x 85.5mm x 34mm |
|---|---|
| Weight | 776.5g |
| Body | Polycarbonate Body with Titanium and Aluminium alloy |
| Colors | |
| SIM | Dual SIM (Nano SIM) |
| Type | IPS LCD | 120Hz |
|---|---|
| Size | 6.95 inches (74.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2460 x 1080 Pixels FHD+ (20:9 aspect ratio) |
| Density | 387ppi |
| Brightness | 700nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 | Mohs level 4 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300X |
|---|---|
| CPU | Octa Core (4nm Process) 4 x 2.5GHz (Cortex-A78) 4 x 2.0GHz (Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MP2 | 1047 MHz | 128 Shaders |
| RAM | 16GB | LPDDR5 | 3200 MHz |
|---|---|
| Storage | 512GB | UFS 3.1 |
| Card Slot | Dedicated Slot |
| Rear | 50MP Main ƒ/1.95, OV50H 1/1.3", FOV 85° 64MP Night Vision ƒ/1.79, OV64B 1/2", FOV 79.4°, 4 IR LEDs 50MP Ultrawide ƒ/2.2, Samsung JN1 1/2.76", FOV 117.3° |
|---|---|
| Front | 32MP Selfie, ƒ/2.45, Samsung GD2, FOV 80.4° |
| Features | HDR, Panorama, Night Vision, Film Mode, Night mode, Document Correction, Group Photo, AI Emoji, Sports, Pro Mode, Slow Motion, Time Lapse, Intelligent Scanning, Location Info, Camera Mute, Anti flicker, Long Press |
| Flash | Quad LED Flash |
| Video | 4K (2160p) @30fps, 1080p @30fps | gyro-EIS |
| Type | Li-Ion (Non-Removable) |
|---|---|
| Capacity | 25500mAh |
| Charging | 66W Fast Charge 10W Reverse Charging |
| Timing | 1380h Standby | 104h Calling | 33h Video Playback |
| OS | Android 14 |
|---|---|
| UI | Custom UI |
| Loud Speaker | Yes | Stereo Speakers |
|---|---|
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network | 2G (GSM), 3G (UMTS), 4G (LTE), 5G (NR) |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU, QZSS, NavlC |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Fingerprint | Yes, Side-mounted |
|---|---|
| Sensors | Proximity, Gravity, Acceleration, Geomagnetic, Gyro, Coulomb Counter, Pedometer, Barometer, Air Pressure Sensor |
| Remote Control | Yes |
| Durability | IP68/IP69K/MIL-STD-810H |
| Special Features | 3.4" Rear Screen (412x960 | IPS | 600nits) Infinite Halo 2.0 (Dynamic Halo) Notification Light (tri-color Light) uSmart Connector 2.0 |
| Launch Date | August 2025 |
|---|---|
| Manufacturer | Ulefone |
| Model Name | Armor 33 Pro |
Price
Armor 33 Pro 5G
Dual Display | Night Vision
Scores
Phone Score
Overall Performance
Display
Camera
Performance
Battery
Benchmarks
AnTuTu Benchmark
704938
69
GeekBench Single-Core
1048
72
GeekBench Multi-Core
3116
73
3DMark Wildlife Performance
3284
65
PCMark for Android Work 3.0
11854
78









Leave a Review