
6.88inch
IPS LCD
720p HD+

50MP
1080p Video
1/2.96″ Sensor

5160mAh
18W Charge
No Wireless

2.0GHz
Octa Core
Helio G81-U

4/6/8GB
LPDDR4X
1800 MHz

128/256GB
eMMC 5.1 Storage
Dedicated Slot
4G LTE
Mobile Network
120 Hz
Refresh Rate
600 nits
Peak Brightness
86.7 %
Screen-to-Body
PROS
- Very Affordable Price
- 120Hz Smooth Display
- Long Battery Life
CONS
- Compromised Camera
- Mediocre Performance
Full Specifications
| OS | Android 14 | HyperOS |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra |
| Processor | Octa-core (12nm Process) |
| CPU | 2 x 2.0GHz (Cortex-A75) 6 x 1.8GHz (Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP2 | 950 MHz | 48 Shaders |
| Dimensions | 171.9mm x 77.8mm x 8.2mm |
|---|---|
| Weight | 204g |
| Body | Plastic Body with Glass Back or Eco Leather Back |
| Colors | Midnight Black | Sage Green | Dreamy Purple | Starry Blue |
| SIM | Dual SIM (Nano SIM) |
| Type | IPS LCD | 120HZ | 16.7M Colors |
|---|---|
| Size | 6.88 inches (86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels HD+ (20:9 aspect ratio) |
| Density | 260ppi |
| Brightness | 450nits (typical), 600nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Rear | 50MP Main ƒ/1.8, 1/2.96″ 2MP Depth ƒ/2.4 0.08MP (auxiliary lens) |
|---|---|
| Front | 13MP Selfie, ƒ/2.0 |
| Features | HDR, Panorama, filmCamera, Night mode, Time-lapse |
| Flash | LED Flash |
| Video | 1080p @30fps | 720p @30fps |
| RAM | 4GB/6GB/8GB | LPDDR4X | 1800 MHz |
|---|---|
| Storage | 128GB/256GB | eMMC 5.1 |
| Card Slot | Dedicated Slot |
| Type | Li-Po (Non-Removable) |
|---|---|
| Capacity | 5160mAh |
| Charging | 18W fast charging |
| Timing | 21 days Standby | 42 hrs Calling | 22 hrs Video Playback |
| Loud Speaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network | 2G (GSM), 3G (UMTS), 4G (LTE) |
|---|---|
| Download Speed | Up to 300 Mbps |
| Upload Speed | Up to 100 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| GPS | GPS | GLONASS | GALILEO | BEIDOU |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| Fingerprint | Yes, Side-mounted |
|---|---|
| Sensors | Proximity, Accelerometer, Electronic Compass |
| Remote Control | No |
| Water Resistance | IP52 Dust tight and Water Resistant |
| Special Features | Memory Extension |
| Launch Date | August 2024 |
|---|---|
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model | 2411DRN47C |
Scores
Score
OVERALL PERFORMANCE
Display
Camera
Performance
Battery
Benchmarks
AnTuTu Benchmark
261291
54
GeekBench Single-Core
419
56
GeekBench Multi-Core
1391
57
PCMark for Android Work 3.0
8854
66










Leave a Review