
6.67inch
AMOLED
1220p (1.5K)

200MP
4K Video
1/1.4″ Sensor

5100mAh
67W Charge
No Wireless

2.4GHz
Octa Core
SD 7s Gen 2

8/12/16GB
LPDDR4X
2133 MHz

128~512GB
UFS 2.2 Storage
Non-expandable
5G NR
Mobile Network
120 Hz
Refresh Rate
1800 nits
Peak Brightness
91.2 %
Screen-to-Body
PROS
- 1.5K High Resolution Display
- 200MP Camera with OIS
- 5100mAh Long Lasting Battery
CONS
- No Wireless Charging
- Buggy Software
Full Specifications
| OS | Android 13 | HyperOS |
|---|---|
| Chipset | Snapdragon 7s Gen 2 |
| Processor | Octa-core (4nm Process) |
| CPU | 4 x 2.4GHz (Cortex-A78) 4 x 1.95GHz (Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 | 940 MHz | 256 Shaders |
| Dimensions | 161.15mm x 74.24mm x 7.98mm |
|---|---|
| Weight | 187g |
| Body | Plastic Body with Glass Back |
| Colors | Midnight Black | Aurora Purple | Ocean Teal | Olive Green |
| SIM | Dual SIM (Nano SIM) | eSIM |
| Type | AMOLED | 120Hz | 1920Hz PWM | Dolby Vision |
|---|---|
| Size | 6.67 inches (91.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels (1.5K) (20:9 aspect ratio) |
| Density | 446ppi |
| Brightness | 500nits (typical), 1200nits (HBM), 1800nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Rear | 200MP Main ƒ/1.65, 1/1.4″, OIS 8MP UltraWide ƒ/2.2, 1/4.0″, 118˚ 2MP Macro ƒ/2.4 |
|---|---|
| Front | 16MP Selfie, ƒ/2.4, 1/3.06″ |
| Features | HDR, Panorama, filmCamera Filter, Dual-LED Dual-tone Flash |
| Flash | Dual LED Flash |
| Video | 4K (2160p) @30fps, 1080p @30/60fps, 720p @30fps Slow-Mo: 1080p @120fps, 720p @120/240fps |
| RAM | 8GB/12GB/16GB | LPDDR4X | 2133 MHz |
|---|---|
| Storage | 128GB/256GB/512GB | UFS 2.2 |
| Card Slot | No Card Slot |
| Type | Li-Po (Non-Removable) |
|---|---|
| Capacity | 5100mAh |
| Charging | 67W fast charging |
| Timing | 15 Days Standby | 16 Hrs Video | 11 Hrs Gaming |
| Loud Speaker | Yes | Stereo Speakers | Dolby Atmos |
|---|---|
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network | 2G (GSM), 3G (UMTS), 4G (LTE), 5G (NR) |
|---|---|
| Download Speed | Up to 2.9 Gbps |
| Upload Speed | Up to 1.6 Gbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| GPS | GPS | GLONASS| BEIDOU | GALILEO | QZSS |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Fingerprint | Yes, In-display |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Virtual Proximity Sensor |
| Remote Control | Yes |
| Water Resistance | IP54 Dust tight and Water Resistant |
| Special Features | Memory Extension | Heart Rate Monitoring |
| Launch Date | September 2023 |
|---|---|
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model | 2312CRAD3C, 2312DRA50C, 2312DRA50G, 2312DRA50I |
Scores
Score
OVERALL PERFORMANCE
Display
Camera
Performance
Battery
Benchmarks
AnTuTu Benchmark
614616
60
GeekBench Single-Core
1020
64
GeekBench Multi-Core
2957
65
3DMark WildLife Performance
3018
56
PCMark for Android Work 3.0
12602
73








Leave a Review