
6.77inch
AMOLED
1080p FHD+

50MP
4K Video
1/1.57″ Sensor

5000mAh
33W Charge
No Wireless

2.5GHz
Octa Core
MTK 7300 Pro

8GB
LPDDR4X
2133 MHz

128/256GB
UFS 2.2
microSDXC
PROS
- Unique Refreshing Design
- Premium HDR10+ Display
- Excellent Battery Life
- Praiseworthy Camera
CONS
- Mono Speakers Only
- Lack of OIS in Camera
- No 3.5mm Audio Jack
Full Specifications
| Dimensions | 164mm x 78mm x 7.8mm |
|---|---|
| Weight | 185g |
| Body | Plastic (With a Replaceable Back Cover) |
| Colors | |
| SIM | Dual SIM (Nano SIM) |
| Type | AMOLED | HDR10+ | 120Hz | 2160Hz PWM |
|---|---|
| Size | 6.77 inches (90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2392 x 1080 Pixels FHD+ (20:9 aspect ratio) |
| Density | 388ppi |
| Brightness | 800nits (typical) | 1300nits (HBM) | 3000nits (peak) |
| Protection | Panda Glass | Mohs level 5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa Core (4nm Process) 4 x 2.5GHz (Cortex-A78) 4 x 2.0GHz (Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MP2 | 1047 MHz | 128 Shaders |
| RAM | 8GB | LPDDR4X | 2133 MHz |
|---|---|
| Storage | 128GB/256GB | UFS 2.2 |
| Card Slot | Dedicated Slot |
| Rear | 50MP Main ƒ/1.88, 1/1.57″, EIS 50MP Telephoto ƒ/1.85, 1/2.88″, 2x Optical Zoom 8MP Ultrawide ƒ/2.2, 1/4.0″, FOV 120˚ |
|---|---|
| Front | 16MP Selfie, ƒ/2.0, 1/3.0″ |
| Features | HDR, Panorama, Pro Mode, Continuous Shooting |
| Flash | LED Flash |
| Video | 4K (2160p) @30fps, 1080p @30/60/120fps Slow-Mo 720p @240fps |
| Type | Li-Po (Non-Removable) |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W Fast Charge |
| OS | Android 15 |
|---|---|
| UI | Nothing OS |
| Loud Speaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm Jack | No |
| Network | 2G (GSM), 3G (UMTS), 4G (LTE), 5G (NR) |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| GPS | GPS | GALILEO | GLONASS | BEIDOU | QZSS |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| Fingerprint | Yes, In-display |
|---|---|
| Sensors | Proximity, Gyroscope, Accelerometer, Compass |
| Remote Control | No |
| Durability | IP54 |
| Special Features | Essential Key | Essential Space |
| Launch Date | May 2025 |
|---|---|
| Manufacturer | Nothing |
| Model Number | A001 |
| Model Name | CMF Phone 2 Pro |
Scores
Phone Score
Overall Performance
Display
Camera
Performance
Battery
Benchmarks
AnTuTu Benchmark
677085
69
GeekBench Single-Core
1035
71
GeekBench Multi-Core
2981
72
PCMark for Android Work 3.0
11927
78








Leave a Review