
6.67inch
AMOLED
1220p (1.5K)

64MP
4K Video
1/2.0″ Sensor

5000mAh
67W Charge
No Wireless

3.35GHz
Octa Core
MTK 8300 Ultra

8/12GB
LPDDR5X
4200 MHz

256/512GB
UFS 4.0 Storage
Non-expandable
5G NR
Mobile Network
120 Hz
Refresh Rate
1800 nits
Peak Brightness
92.5 %
Screen-to-Body
PROS
- Flagship-Level Performance
- Truly Premium Display
- Blazing Fast Charging
- Dolby Atmos Speaker
CONS
- No 3.5mm Audio Jack
- No SD Card Support
Full Specifications
| OS | Android 14 | HyperOS |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 Ultra |
| Processor | Octa-core (4nm Process) |
| CPU | 1 x 3.35GHz (Cortex-A715) 3 x 3.20GHz (Cortex-A715) 4 x 2.20GHz (Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MP6 | 1400 MHz | 768 Shaders |
| Dimensions | 160.45mm x 74.34mm x 8.25mm |
|---|---|
| Weight | 186g |
| Body | Plastic |
| Colors | Yellow | Black | Grey |
| SIM | Dual SIM (Nano SIM) |
| Type | AMOLED | 120Hz | HDR10+ | Dolby Vision |
|---|---|
| Size | 6.67 inches (92.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2712 x 1220 pixels (1.5K) (20:9 aspect ratio) |
| Density | 446ppi |
| Brightness | 500nits (typical), 1200nits (HBM), 1800nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Rear | 64MP Main ƒ/1.7, 1/2.0″, OIS 8MP UltraWide ƒ/2.2, 1/4.0″, 120˚ 2MP Macro ƒ/2.4 |
|---|---|
| Front | 16MP Selfie, ƒ/2.4, 1/3.06″ |
| Features | HDR, Panorama, Time-Lapse, Digital Zoom, ISO Settings |
| Flash | LED Flash |
| Video | 4K (2160p) @30fps, 1080p @30/60fps Slow-Mo 720p @1920fps, 1080p @960fps |
| RAM | 8GB/12GB | LPDDR5X | 4200 MHz |
|---|---|
| Storage | 256GB/512GB | UFS 4.0 |
| Card Slot | No Card Slot |
| Type | Li-Po (Non-Removable) |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Charging | 67W fast charging |
| Timing | 29h of Calling, 19h of Videos |
| Loud Speaker | Yes | Dolby Atmos |
|---|---|
| 3.5mm Jack | No |
| Network | 2G (GSM), 3G (UMTS), 4G (LTE), 5G (NR) |
|---|---|
| Download Speed | Up to 4.7 Gbps |
| Upload Speed | Up to 2.5 Gbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| GPS | GPS | GALILEO | GLONASS | BEIDOU | QZSS |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Fingerprint | Yes, In-display |
|---|---|
| Sensors | Proximity, Accelerometer, Gyroscope, Electronic Compass, Flicker Senor, IR blaster |
| Remote Control | Yes |
| Water Resistance | IP54 Dust tight and Water Resistant |
| Special Features | Memory Extension 3.0 | WildBoost Optimization 2.0 | LiquidCool Technology 2.0 | Wet Touch Display |
| Launch Date | January 2024 |
|---|---|
| Manufacturer | Poco |
| Model | 2311DRK48G, 2311DRK48I |
Scores
Score
OVERALL PERFORMANCE
Display
Camera
Performance
Battery
Benchmarks
AnTuTu Benchmark
987339
66
GeekBench Single-Core
1450
70
GeekBench Multi-Core
4536
73
3DMark WildLife Performance
13077
76
PCMark for Android Work 3.0
14021
76









Leave a Review