
6.6inch
S-AMOLED
1080p FHD+

50MP
4K Video
1/1.96″ Sensor

5000mAh
25W Charge
No Wireless

2.4GHz
Octa Core
Exynos 1380

6/8GB
LPDDR4X
2133 MHz

128/256GB
UFS 3.1 Storage
Expandable
5G NR
Mobile Network
120 Hz
Refresh Rate
1000 nits
Peak Brightness
87.2 %
Screen-to-Body
Full Specifications
| OS | Android 14 | One UI 7 |
|---|---|
| Chipset | Samsung Exynos 1380 |
| Processor | Octa-core (5nm Process) |
| CPU | 4 x 2.4GHz (Cortex-A78) 4 x 2.0GHz (Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP5 | 949 MHz | 160 Shaders |
| Dimensions | 161.7mm x 78.0mm x 8.2mm |
|---|---|
| Weight | 209g |
| Body | Plastic Body with Glass Back |
| Colors | Iceblue | Lilac | Navy | Lemon |
| SIM | Dual SIM (Nano SIM) | eSIM |
| Type | Super AMOLED | 120Hz |
|---|---|
| Size | 6.6 inches (87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2340 x 1080 pixels FHD+ (19.5:9 aspect ratio) |
| Density | 390ppi |
| Brightness | 1000nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Rear | 50MP Main ƒ/1.8, 1/1.96″, OIS 8MP UltraWide ƒ/2.2, 1/4.0″, 123˚ 5MP Macro ƒ/2.4 |
|---|---|
| Front | 13MP Selfie, ƒ/2.2, 1/3.06″ |
| Features | HDR, Panorama, Digital Zoom, Image Stabilization, ISO Settings, Macro Mode |
| Flash | LED Flash |
| Video | 4K (2160p) @30fps, 1080p @30/60fps Slow-Mo 720p @240fps |
| RAM | 6GB/8GB | LPDDR4X | 2133 MHz |
|---|---|
| Storage | 128GB/256GB | UFS 3.1 |
| Card Slot | Hybrid Card Slot |
| Type | Li-Ion (Non-Removable) |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Timing | 26h of Video | 22h of Internet |
| Loud Speaker | Yes | Stereo Speakers |
|---|---|
| 3.5mm Jack | No |
| Network | 2G (GSM), 3G (UMTS), 4G (LTE), 5G (NR) |
|---|---|
| Download Speed | Up to 3.79 Gbps |
| Upload Speed | Up to 1.28 Gbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| GPS | GPS | GALILEO | GLONASS | BEIDOU | QZSS |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| Fingerprint | Yes, In-display |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Gyro, Geomagnetic, Light, Hall Sensor |
| Remote Control | No |
| Water Resistance | IP67 Dust tight and Water Resistant |
| Special Features | Samsung Knox Vault | SmartThings Support |
| Launch Date | March 2024 |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Model | SM-A356B, SM-A356B/DS, SM-A356E, SM-A356E/DS |
Scores
Score
OVERALL PERFORMANCE
Display
Camera
Performance
Battery
Benchmarks
AnTuTu Benchmark
600878
60
GeekBench Single-Core
1012
64
GeekBench Multi-Core
2878
64
PCMark for Android Work 3.0
13074
74








Leave a Review